مهمترین مشکلی که یک شرکت طراحی سایت با آن درگیر است، نبود اطلاعات فنی لازم نزد مشتریان طراحی وب سایت است. لذا اولین مرحله طراحی سایت شناخت نیازمندی ها و اهداف پروژه است. بدون ایجاد چنین شناختی طراحی سایت و حضور در بازار اینترنت هیچ فایده ای برای مشتری نخواهد داشت.در زیر نکاتی که به عنوان مراحل طراحی سایت باید در نظر بگیرید مطرح می گردد.

 1. انتخاب هدف و طراحی سيستم

طراحی گرافيكي، متن صفحات و فرم ها و ... می بايست تماما در راستای سياست های تجارت شما باشند. برای رسيدن به اين هدف اولين قدم در راه ايجاد سايت اينترنتی طراحی سيستم می باشد. در اين مرحله شما در ارتباط مستقيم با مدير پروژه ايجاد سايتتان اهداف و سياست های خود را به او منتقل می كنيد. اين فرايند يكی از حساس ترين و پركارترين بخش های ايجاد يك سايت اينترنتی است كه موفقيت مراحل بعدی به انجام صحيح و كامل اين مرحله بستگی دارد. مدير و يا تيم مديريت پروژه پس از بررسی نيازهای تجارت متبوعتان، بخش های سايت و صفحات گوناگون، امكانات، طراحی گرافيكی و كليه ويژگی های آنها را تعيين كرده و به تيم تكنيكی اجرائی تحويل می دهد.

همكاری كارفرمای پروژه در بسياری از موارد تا پايان آخرين مراحل پروژه با مدير و يا تيم مديريت پروژه الزامی می باشد. يكی از كارهائی كه معمولا در اين مرحله آغاز می شود و تا مراحل پايانی پروژه ادامه می يابد جمع آوری اطلاعات و محتويات صفحات سايت می باشد. اين كار نيز با همكاری نزديك شما و مشاوران نمابازار انجام می شود.

  2. انتخاب نام مناسب

انتخاب نام مناسب برای سايت اينترنتی كه به آن Domain Name (نام دامنه)نيز گفته می شود يكی از مهمترين مراحل اوليه ايجاد يك سايت اينترنتی خرید دامنه مناسب می باشد. نام سايت اينترنتی شما در حقيقت چيزی است كه مشتريانتان را به هويت شما آگاه می سازد و تنها راه يافتن تجارتتان در دنيای الكترونيكی است و از آنجائيكه پس از ثبت نام سايت اينترنتی ديگر كسی نمی تواند نام مشابه سايت شما را داشته باشد. لذا می توان گفت نام سايت اينترنتي انتخابي به نوعی علامت و نشان تجارتتان در دنيای الكترونيكی می شود.

مالک سایت می تواند دامنه سایت خود را مطابق نام شرکت، سازمان و یا برند تجاری خود و یا مخفف آن ثبت نماید. نام سایت می بایست مرتبط با حیطه فعالیت باشد. مالک سایت می تواند دامنه سایت خود را با چند پسوند متداول ثبت نموده و فوروارد نماید تا درصورتی که بیننده سایت هنگام وارد کردن نام دامنه پسوند دامنه را فراموش کرده بود و یکی از پسوندهای متداول را بکار برد، سایت مورد نظر نمایش داده شود.

مراحل طراحی و توسعه سایت:

پس از طراحی سيستم و انتخاب نام متناسب وارد مرحله تكنيكی ايجاد سايت می شويم. به كليه مراحل تكنيكی كه منجر به ايجاد سايت اينترنتی می شود اصطلاحا طراحی و توسعه می گويند.


این مرحله شامل کد نویسی (کدهای HTML،CSS، برنامه نویسی با یکی از زبانهای برنامه نویسی تحت وب مانند .NET، ایجاد دیتابیس شامل جداول فرم ها، اطلاعات ثبت نام و ...) و یا استفاده از سیستم های مدیریت محتوای وب (CMS) و پورتال ها، رعایت استانداردهای SEO به منظور بهبود رتبه سایت ، رعایت موارد امنیتی، قرار دادن محتویات و مطالب سایت در صفحات، ارزیابی و تست توسط طراح می باشد. پس از اتمام این مرحله، سایت طراحی شده به مشتری ارائه می شود و درصورت نیاز تغییرات مطابق سلیقه مشتری اعمال می گردد. در نهایت از مشتری تاییدیه به منظور اتمام مراحل طراحی سایت و اعلام رضایت گرفته می شود.در زير مراحل كلی كه تقريبا در تمامی پروژه های ايجاد سايت اينترنتی در مرحله طراحی و توسعه وجود دارد اشاره می شود.
 

 3. طراحی گرافيكی و ظاهر سايت
این مرحله شامل کد نویسی (کدهای HTML،CSS، برنامه نویسی با یکی از زبانهای برنامه نویسی تحت وب مانند .NET، ایجاد دیتابیس شامل جداول فرم ها، اطلاعات ثبت نام و ...) و یا استفاده از سیستم های مدیریت محتوای وب (CMS) و پورتال ها، رعایت استانداردهای SEO به منظور بهبود رتبه سایت ، رعایت موارد امنیتی، قرار دادن محتویات و مطالب سایت در صفحات، ارزیابی و تست توسط طراح می باشد. پس از اتمام این مرحله، سایت طراحی شده به مشتری ارائه می شود و درصورت نیاز تغییرات مطابق سلیقه مشتری اعمال می گردد. در نهایت از مشتری تاییدیه به منظور اتمام مراحل طراحی سایت و اعلام رضایت گرفته می شود.
اگر مرحله اول ايجاد سايت اينترنتی (تعيين اهداف و طراحی سيستم) به درستی انجام گيرد، تيم گرافيكی نمابازار با داشتن سابقه طولانی در طراحي، بهترين طرح گرافيكی صفحات ظاهری را متناسب با اهداف مخاطبان تجارتتان ارائه خواهد داد. وليكن با توجه به اينكه نظر كارفرمای سايت در تأييد طرح نهايی گرافيكی برای صفحات ظاهری الزامی می باشد نكات كلی زير در مورد طرح گرافيكی مناسب سايت اينترنتی و نمای ظاهری سايت به اختصار می آيد.

 با توجه به اينكه سايت اينترنتی شما در حقيقت نمای ظاهری تجارتتان در دنيای الكترونيكی است، نمايش نام شركت، آرم شركت، علامت و نشان و يا شعارهائی كه به نوعی نشان تجارتتان می باشد در سايت الزامی می باشد.

 صفحات سايت بايد به گونه ای طراحی شوند كه كاربران برای مرور در بين صفحات گوناگون سايت دچار مشكل نشوند و براحتی بتوانند اطلاعات مورد نياز را از سايتتان بدست آورند. تعداد 4 تا 6 كليك برای رسيدن به يك هدف معين پس از وارد شدن در سايت تعدادی مناسب برای يك سايت می باشد. لينك های مهم می بايست به نوعی در تمامی صفحات تكرار شود. تكرار لينك ها در پائين صفحات بلند نيز می تواند مفيد باشد.

 طراحی سايت می بايست در عين زيبايی ساده باشد. استفاده از عكس ها و تصاوير متحرك زياد و رنگ های متفاوت می تواند كار شما را غير حرفه ای نشان دهد. از رنگهائی در طراحی سايت اينترنتی می بايست استفاده كرد كه تجارت مورد نظر در ديگر ارتباطات خود استفاده می كند. مثلا رنگ آرم يا سربرگ های شركت. در انتخاب عكس ها و رنگ های سايت می بايست دقت فراوان شود. انتخاب رنگ مناسب برای نوشته ها و زمينه ها نيز مهم است. خواندن نوشته های به رنگ تيره بر روی زمينه روشن مناسب است وليكن خواندن يك نوشته نارنجی بر روی زمينه صورتی چشم را خسته می كند!

 حجم صفحات و نمای ظاهری سايت می بايست تا حد امكان كم باشد. از آنجائيكه صفحات سايت اينترنتيتان از طريق اينترنت برای مشتريان قابل دستيابی است و با توجه به اينكه بسياری از كاربران بويژه در ايران هنوز از اتصال های كم سرعت برای اتصال به اينترنت استفاده می كنند، حجم زياد صفحات سايت می تواند دستيابی به سايت را خسته كننده و در برخی موارد غير ممكن سازد. به طور كلی محدوديت سرعت خطوط اينترنتی يكی از مسائل مهم است كه می بايست در طراحی سيستم و طراحی گرافيكی سايت ها در نظر داشت.

 4. ايجاد صفحات ظاهری سايت

پس از طراحی گرافيكی سايت صفحات سايت بايد با فرمتی ايجاد شوند كه در مرورگرهای استاندارد شده قابل مشاهده باشند. توجه به كارائی صفحات در كليه مرورگرهای استاندارد و استفاده از تمامی قابليت HTML در ايجاد اين صفحات می تواند در ايجاد ظاهری حرفه ای برای سايت بسيار مؤثر باشد. استفاده از DHTML و زبان های اسكريپتی كه باعث ايجاد نوعی پويائی در صفحات می شوند نيز بسيار اهميت دارد.

استاتيک يا ديناميک (ايستا يا پويا)

شايد با اصطلاح صفحات پويا و ايستا آشنا باشيد. امروزه سايت های اينترنتی فقط صفحات ساده متنی يا تصويری نيستند. بسياری از سايت های اينترنتی دارای بخش هائی هستند كه اطلاعات را از كاربران دريافت كرده و در پايگاههای داده ذخيره می كنند و يا مناسب با هر بازديدكننده سايت اطلاعات خاصی را نمايش می دهند.

صفحات ساده HTML برای ايجاد چنين امكاناتی كافی نيستند. برای ايجاد چنين امكاناتی می بايست از CGI و يا زبان های برنامه نويسی اسكريپتی سمت سرويس دهنده (Server Side Scripts) استفاده شود. به صفحاتی كه در ساخت آنها از تكنولوژی های CGI و يا (Server Side Script) استفاده می شود به دليل اينكه دارای محتوايی پويا هستند صفحات ديناميك و يا پويا می گويند و در عوض به صفحاتی كه در ساخت آنها فقط از HTML استفاده شده است صفحات ايستا يا استاتيك گفته می شود. در برخی موارد مثلا نمايش كاتالوگ های اجناس امكان پياده سازی صفحات در دو حالت استاتيك و ديناميك وجود دارد. در حالت استاتيك به مقدار محصولات می بايست صفحه HTML ايجاد شود. وليكن در حالت ديناميك فقط با ايجاد يك صفحه ديناميك كه در حقيقت يك برنامه CGI و يا (Server Side Script) است می تواند به عنوان تمامی آن صفحات استاتيك عمل كرده و در هر بار با استخراج اطلاعات اجناس كه از يك پايگاه داده، صفحه ويژه هر محصول را ايجاد كند.
 

 5. كنترل كيفيت و تست توسط کارشناسان و استفاده برای مشتری !

پس از پايان مراحل مختلف ايجاد پروژه يك تيم مجزا می بايست به كنترل كيفيت و تست بخش های مختلف سايت بپردازد. اين قدم از ضروری ترين و در برخی موارد وقت گيرترين بخش های انجام كار تكنيكی پروژه می باشد. انجام دقيق و كامل اين بخش تأثير بسزائی در موفقيت آتی سايت خواهد داشت. در كنترل كيفيت نه تنها می بايست سايت اينترنتی از نظر تكنيكی كنترل شود. بلكه محتوای صفحات نيز می بايست بررسی شود.