SQLite . Small. Fast. Reliabl

مزایای SQlite:
1. Zero-Configuration
2. Serverless
3. Single Database File
4. Stable Cross Platform Database File
5. Compact Size
6. Variable-length records
7. Free with Public Domain licenseهمان‌طور كه می‌دانید بخش عمده‌ای از برنامه‌های كاربردی نوشته شده، به نوعی با داده‌های ورودی از سوی كاربر در تعامل است، كه بعضی وقت‌ها روند اصلی برنامه را تشكیل می‌دهد.

در این مدل برنامه‌ها نحوه ذخیره‌سازی مهم‌ترین بخش این برنامه‌هاست. اما این كه داده‌های برنامه كجا و چگونه ذخیره شوند، بستگی به نیاز مشتری دارد. اگر قرار باشد داده‌ها به طور متمركز در یك سرور باشد و بقیه برنامه‌ها ـ كه اصطلاحا به آنها خدمت‌گیرنده (Client) می‌گویند ـ باید به آنها دسترسی داشته باشند (تصور این كه این Clientها همان برنامه‌های رومیزی (Desktop) هستند، اشتباه است)، یا این كه داده‌های هر برنامه مختص خود است و همیشه یك خدمت گیرنده دارد و در یك محیط بسته اجرا می‌شود، در هر دوی این حالت‌ها شما به یك مدل پایگاه داده نیاز دارید. در حالت اول شما پایگاه داده‌ای می‌خواهید كه بتواند نیازهای به اشتراك‌گذاری داده‌ها و دسترسی به آنها را براحتی فراهم كند. در مورد دوم نیز می‌توان از همان پایگاه داده‌ای كه در حالت اول ذكر شد استفاده كرد. اما آيا يك رايانه قادر است از تمام توانايي‌هاي پايگاه‌هاي داده استفاده كند؟

قطعا جواب خیر است، اما چه باید كرد؟ در این حالت شما با توجه به شرایط كاربری كه قرار است با برنامه شما كار كند و بر اساس نیازمندی‌های آن، باید تصمیم بگیرید.

در حال حاضر تعدادی پایگاه داده توسعه داده شده‌اند كه قابلیت‌های یك پایگاه داده رابطه‌ای را دارند، و همین طور برای دسترسی به داده‌ها نیازی به نصب هیچ گونه نرم‌افزار اضافی ندارند و آنها را به صورت یك فایل ذخیره می‌كنند. شما می‌توانید فایل‌های داده‌ای خود را همراه خود ببرید و همیشه به آنها دسترسی داشته باشید. این پایگاه داده‌ها مزیت‌هایی دارند و معایبی؛ از مزیت آنها همان‌هایی بود كه در بالا ذكر شد، به علاوه سبك بودن و قابلیت انتقال داده‌ها بین هر سیستم‌عامل. در واقع به خاطر ساختار فایلی، آنها مستقل از سیستم‌عامل هستند و همیشه و همه جا می‌توان از آنها استفاده كرد. از معایب آنها به حجم محدودشان می‌توان اشاره كرد و این كه بسیاری از قابلیت‌های به اشتراك‌گذاری را مانند پایگاه داده‌های دیگر مانند SQL Server و MySql ندارند و...

یكی از این پایگاه داده‌ها SQLite است. این پایگاه داده در سال ۲۰۰۰ توسط دی. ریچارد هیپ زمانی كه در نیروی دریایی آمریكا كار می‌كرد توسعه داده شد. SQLite برنامه‌ای برای كار با داده‌ها ندارد، بلكه فقط یك dll است كه APIای برای دسترسی به داده‌ها ارائه می‌كند. این پایگاه داده مانند بقیه پایگاه داده‌های رابطه‌ای امكاناتی مانند Table و تعریف كلید اصلی و كلید خارجی و ارتباط بین آنها را دارد و از این بابت شما نگران هیچ كمبودی نباشید.

یک پایگاه داده open source و cross platform میباشد که با زبان Ansi C نوشته شده است .میتوان آنرا به عنوان بهترین پایگاه داده Desktop معرفی کرد .
در محیط Desktop با محصولاتی همچون Ms.Access,Sql Ce,VistaDb رقابت میکند ولی هیچ کدام انها از نظر توانایی به آن نمیرسند .
SQlite با حجم کم و سرعت بالا خود تمامی Application های که نیاز به پایگاه داده در حد Small,Medium دارند را میتواند جوابگو باشد .


لیست بعضی از معروفترین نرم افزارهایی که از SQlite استفاده میکنند به شرح زیر می باشد:

Firefox

Adobe air

Google gears

Solaris

در نسخه های اخیر مرورگر محبوب فایرفاکس از بانک داده sqlite استفاده شده است. استفاده از این بانک داده متن باز,علاوه بر اینکه باعث افزایش سرعت فایرفاکس شده است,مزایای دیگری نیز دارد. از جمله این مزایا,امکان استفاده از ابزارهای مدیریتی sqlite است و ابزار بهینه سازی ای که در این روش مورد استفاده قرار گرفته,یکی از این ابزارها است .

از مزایای دیگر آن است که تقریبا تمام Driver ها برای هر زبانی را دارا می باشد .(که از مزایای open-source بودن این برنامه می باشد)