GDI+كه كتابخانه گرافيكي معروف .NET framework است، شما را قادر ميسازد تا برنامه هاي گرافيكي پرقدرتي با استفاده از زبانهاي برنامه نويسي Visual Studio.NETايجاد كنيد.رابط تجهیزات گرافیکی (GDI) توابع و ساختار های (structures) را فراهم آورده است که برنامه ها می توانند با استفاده از آن خروجی هایی گرافیکی را برای نمایش، چاپ یا وسایل دیگر تولید نمایند. با استفاده از توابع GDI شما می توانید خطوط، منحنی ها، اشکال بسته، مسیرها، متن و عکس های نقشه بیتی (Bitmap) را ترسیم نماید. رنگ و سبک مواردی که شما ترسیم می کنید به شی ترسیم (Drawing Object) قلم، برس و فونت که خود شما ایجاد نموده اید وابسته است.
برنامه ها به صورت مستقیم خروجی شان را برای یک دستگاه بخصوص که قبلاً برای آن یک محتوای دستگاه (Device Context) ایجاد نموده اند می فرستند. DC یک ساختار مدیریت شده در GDI می باشد که اطلاعاتی در مورد دستگاه از قبیل سبک عملکرد و اختیارات کنونی را شامل می شود. هر برنامه ی کاربردی یک DC را با استفاده از توابع محتوای دستگاه ایجاد می کند. GDI یک دستگیره (Handle) محتوای دستگاه که بعداً با استفاده از آن می تواند دستگاه را معین سازد بر می گرداند. به عنوان مثال با استفاده از handle، یک برنامه می توانند اطلاعاتی را در مورد توانایی های دستگاه از قبیل نوع تکنولوژی دستگاه و ابعاد تفکیک پذیری (resolution) دستگاه را بدست آورد.
برنامه های کاربردی می توانند مستقیماً خروجی را روی دستگاه فیزیکی از قبیل پرینتر یا صفحه نمایش یا حتی روی یک دستگاه منطقی مثل حافظه یا متافایل بفرستد. در واقع دستگاه منطقی به برنامه ها این توانایی را می دهد که خروجی را روی آن ها ذخیره کنند تا بعداً به سادگی بتوانند خروجی را به یک دستگاه فیزیکی منتقل کنند. برنامه ها از توابع ویژه ای جهت تنظیم مدل عملکرد و دستگاه انتخابی استفاده می کنند. حالت عملکرد شامل متن و تصویر پس زمینه می باشد، در مدل ادغامی مشخص می شود که چگونه رنگ های یک قلم یا برس با رنگ های موجود روی صفحه ترکیب شود و مد مسیردهی (mapping) که مشخص می کند GDI چگونه دستگاه مختصات استفاده شده به وسیله برنامه را با دستگاه مختصات دستگاه DC هماهنگ سازد.
GDI+ در اصل به کتابخانه هایی گفته می شود که در ویندوز XP و بعد از آن برای کار با گرافیک عرضه شد. در .NET برای کار با GDI+ باید از فضای نام System.Drawing استفاده کنید. +Microsoft Windows GDI بخشی ازسیستم عامل ویندوز XP یا 2003 سرور و ... است که گرافیک 2 بعدی، تصویر سازی، و فن چاپ را تامین می کند. +GDI با اضافه کردن ابزار های جدید یا بهینه کردن ابزار های موجود GDI باعث بهبود آن شده است و ابزار جدید +GDI نام گرفته است.


سرویس های +GDI را در 3 بخش گسترده زیر دنبال می کنیم:
2D vector graphics:گرافیک برداری دو بعدی
Imaging:تصویر سازی
Typography:فن چاپ


از مزایای استفاده از GDI+ نسبت به سایر برنامه های مشابه:
1.   ابزار هایی جدیدی که توانایی هایی جدیدی در ترسیمات گرافیکی به ما می دهد.
2.   بهینه سازی ابزارهای قبلی از دید برنامه نویسی برای سرعت بیشتر در ترسیم و انعطاف پذیری بیشتر.