HTML 5 جدیدترین استاندارد طراحی صفحات است که مبتنی بر XML می باشد. در طراحی سایت با HTML 5 بحث اصلی، ایجاد استانداردهایی برای پاسخگوی به تمام نیازهای بازدیدکنندگان سایت است و این امکان را به طراحان صفحات وب می دهد تا المنت های زیادی را بدون نصب هیچگونه پلاگین و یا Flash به سایت خود اضافه نمایند.
اچ تی ام ال 5 در واقع ترفندی است در رابطه با معرفی برچسب های جدید از طریق element name در رابطه مستقیم با موتور پردازش CSS و اختصاص سبک به آن تا مرحله ای که منجر به بارگذاری صفحه گردد.تا پیش از آن و در سال 2008 این مورد مشکل اصلی در روند کار html5 محسوب میشد.
تأثیر طراحی سایت با HTML 5 بر روی سئو
الگوریتم های موتورهای جستجو هر روز پیشرفته تر و باهوش تر می شوند و درک آنها نسبت به صفحات بیشتر می شود. چیزی که در حال حاضر برای آنها اهمیت دارد اینست که آنچه کاربران نیاز دارند را در صفحات سایت پیدا کنند. در نتیجه برای موفقیت در بازاریابی اینترنتی شما باید محتوا و بخش های خود را تقسیم بندی کنید که با استفاده از HTML 5 این کار قابل انجام است.

HTML 5 برچسب های جدیدی را اضافه نموده است که عناصر صفحه را به صورت موثر تشریح می نمایند. استفاده موثر از این تگها، رتبه شما را در موتورهای جستجو بهبود می بخشد.
مزایای طراحی سایت با HTML 5
در HTML 5، ویژگی ها و قابلیت های جدیدی اضافه شده است که کار را برای طراحان وب بسیار ساده می کند. در زیر به چند مورد از ویژگی های طراحی سایت با HTML 5 اشاره شده است.

   استفاده از تگهای نشانه گذاری برای دسته بندی مطالب سایت
   امکان طراحی اشیا و اشکال به صورت 2 بعدی با استفاده از تگ <canvas>
   امکان پخش فایل های صوتی و تصویری بدون نیاز به نرم افزارهای جانبی با استفاده از تگ های <video>و <audio>
   اضافه شدن کنترل های جدید فرم همانند Email، Calendar، Date و Time که طراحی و برنامه نویسی فرم ها را آسان می نماید.
   امکان ذخیره اطلاعات بر روی مرورگر کاربر - این قابیلت تقریباً کار کوکی ها Cookie را در صفحات HTML انجام می دهد.
   استفاده از HTML 5 برای طراحی سایت ورژن موبایل بسیار مناسب است.
   طراحی سایت با HTML 5 حجم کد را کاهش می دهد در نتیجه زمان بارگذاری صفحه کاهش می یابد.
   طراحی سایت با HTML 5 باعث افزایش User Experience و Usability می شود.