Json data export 

در ابتدا بهتر است ما ماهیت اطلاعات فرآوری شده را بررسی کنیم ، زمانی فرارسید که برنامه نویسان زبان های مختلف قصد آن را داشتندکه اطلاعات را ما بین زبان های دیگر رد بدل کنند و این امر به یک دغدغه تبدیل شد ، برای این کار باید برنامه خوب و یک استاندارد تعریف میشد، که همه بتوانندبه آن استناد کنند و بتوانند اطلاعات را جا به جا کنند، معروف ترین و پر مصرف ترین این استاندراد ها XML می باشد.

اما Javascript چون یک زبان اسکریپت نویسی می باشد و نمی تواند به صورت مستقل عمل نماید( یعنی سمت کلاینت (کاربر) می باشد) بر همین اساس نیاز شدیدی دارد که با زبان های سمت سرور ارتباط برقرار نماید از همین رو یک استاندارد جدید به نام JSON  عرضه شد.

(JSON (JavaScript Object Notationيك فرمت تبادل داده سبك (lightweight) مي‌باشد كه خواندن و نوشتن آن براي انسان و توليد آن براي ماشين‌ها آسان است. اين زبان بر مبناي يك زير مجموعه از زبان برنامه‌نويسي JavaScript ، استاندارد ECMA-262 ويرايش سوم - دسامبر 1999‌، است. JSON بصورت متني (text) بوده و كاملاً مستقل از زبان بكار رفته است، اما از قوانيني استفاده مي‌كند كه براي برنامه‌نويسان زبان‌هاي خانواده C (شامل C ، C++ ، Java ، JavaScript ، Perl ، Python ، و بسياري زبان‌هاي ديگر) آشنا مي‌باشد.‌اين خصوصيات JSON را يك زبان تبادل‌داده‌اي ايده‌آل كرده است.

اگر میخواید اطلاعات JSON رو پردازش کنید، باید بدانید که JavaScript در کارکردن با Object ها خیلی بهتر از php عمل میکند. مخصوصا اینکه میتوانید توابع بیشتری برای اعمال بر روی داده های JSON بنویسید.
یکی دیگر از مزایایی استفاده از JavaScript آن است که دیگر بار اضافه بر روی سرور اعمال نمیکند و تمامی پردازشها در سیستم کاربر صورت میگیرد.


 JSON بر اساس دو ساختار ساخته شده:

   يك مجموعه از زوج‌هاي نام/ارزش (name/value). در زبان‌هاي گوناگون اين ساختار يك شيء (object) ، ساختار (struct) ، ديكشنري (dictionary) ، جدول مخلوط (hash table) ، ليست كليددار (keyed list) يا آرايه انجمني (associative array) شناخته مي‌شود. •يك ليست منظم از ارزش‌ها. در بسياري از زبان‌ها اين ساختار يك آرايه ( array) ، بردار (vector) ، ليست (list) ، يا دنباله (sequence) شناخته مي‌شود.
   اينها ساختار داده‌هاي عمومي هستند. همه زبان‌هاي برنامه‌نويسي مدرن يكي از آنها را پشتيباني مي‌كنند. منطقي است كه يك فرمت داده قابل استفاده توسط زبان‌هاي برنامه‌نويسي مختلف بر مبناي اين ساختارها باشد.