سرعت لود شدن سایت برای وبمسترها از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. یکی از راهکارهای افزایش سرعت لود شدن سایت استفاده از فشرده سازی gzip می باشد که میتونه 60 الی 80 درصد حجم صفحات رو کاهش دهد. البته استفاده ناصحیح از gzip میتواند باعث بروز مشکلات و یا حتی کند شدن سایت شود.

Gzip روشی برای فشرده سازی صفحات وب هست و تا ۷۰ درصد صفحات وب سایت شمارا فشرده می کند، که به این وسیله صفحات با سرعت بیشتری بارگزاری خواهند شد. همچنین با فشرده سازی صفحات وب ، در مصرف پهنای باند ماهیانه صرفه جویی خواهد شد و تعداد صفحات بیشتری توسط کاربرها و ربات های موتورهای جستجوگر بررسی و مشاهده میشه، پس صد در صد برای وب سایت شما پرسود خواهد بود.

چرا باید gzip سرور سایت را فعال کنیم
امروزه تمامی مرورگرهای مدرن تمامی درخواست های HTTP خود را با gzip فشرده سازی میکنند تا در مصرف ترافیک صرفه جویی کنند. اگر سرور سایت پاسخ‌های خود را با الگوریتم gzip compress فشرده سازی کند حجم نهایی سایت کاهش پیدا خواهد کرد و محتوای سایت در زمان کمتری به کلاینت (سیستم بازدید کننده) انتقال می‌یابد و زمان بارگذاری سایت کمتر می‌شود و سرعت بارگذاری سایت افزایش می‌یابد.


تاثیر gzip در صورت بارگذاری سایت
با استفاده از gzip compress حجم یک سایت را از 260 کیلوبایت به 123 کیلوبایت رساندیم یعنی چیزی حدود 53 درصد حجم سایت کاهش یافت.
اگر همین سایت بدون فشرده سازی توسط یک اینترنت 128 مگابیت بر ثانیه بخواهیم بارگذاری کنیم دریافت محتوای سایت در بهترین حالت حدود 16.25 ثانیه طول خواهد کشید (توجه کنید این زمان فقط زمان دریافت محتوای سایت است و زمان رندر صفحه سایت و زمان پاسخگویی سرور را هم باید به آن اضافه کرد تا زمان بارگذاری سایت بدست آید.) اما اگر همین سایت از فشرده سازی استفاده کند زمان دریافت فایلهای سایت توسط یک اینترنت 128 مگابیت بر ثانیه در بهترین حالت حدود 7.7 ثانیه طول خواهد کشید. این مثال نشان دهنده میزان تاثیر gzip compress در افزایش سرعت بارگذاری سایت است.