جی‌کوئری یا jQuery به زبان ساده یک کتابخانه جاوا اسکریپت سبک وزن چند مرورگری می‌باشد و برای ساده کردن نوشتن اسکریپت های سمت کلاینت (مشتری) که همان روال های جاری برنامه نویسی تحت وب در اچ تی ام ال(HTML) می باشد طراحی شده است.جی کوئری امروزه محبوبترین کتابخانه جاوا اسکریپت در حال استفاده است.جی کوئری نرم‌افزار متن باز(open source) و رایگان است که تحت دو پروانه GPL و MIT منتشر می‌شود. دستور زبان جی کوئری به گونه‌ای طراحی شده است که عمل هدایت به پرونده را آسان تر نموده است، بدین صورت که می‌توان حرکات انیمیشن و رویدادهایی را در صفحه ایجاد کرد و به وسیله آن نرم‌افزارهای مبتنی بر Ajax را ایجاد نموده و توسعه داد.


با استفاده از jQuery می توانید کمتر بنویسید و بیشتر انجام دهید، و هدفش استفاده آسان و سریع از امکانات جاوا اسکریپت در طراحی وب سایت است. این ساده سازی از دسترسی به عناصر و اشیاء وب سایت تا کنترل رویدادهای آن ها می باشد و همچنین یک سری امکانات از پیش آماده شده را به شما ارائه می‌دهد.

برای یادگیری جی کوئری باید اطلاعات پایه ای در مورد HTML، CSS و JavaScript داشته باشید. جی کوئری برنامه هایی که نیاز به کدنویسی های فراوان جاوا اسکریپت دارد را به گونه ای ساده می کند که می توانید با نوشتن یک خط کد و مراجعه به یک کتاب مرجع همه آنها را انجام دهید. خود فایل JQuery در واقع حکم کتاب مرجع را دارد. به همین خاطر در صورتی که دستورات خودتان را بر اساس قوانین جی کوئری بنویسید و فایل اصلی جی کوئری را به صفحه لینک نکنید اتفاقی نمی‌افتد و در واقع دستورات کار نخواهند کرد. (چون در این حالت دستورات هست ولی کتاب مرجع نیست که مرورگر وب بفهمد هر دستور چه معنایی می‌دهد.)

در استفاده از jQuery ما دو فایل خواهیم داشت:
- یک فایل، خود فایل jQuery می‌باشد که باید در ابتدا به صفحه مورد نظر ما لینک شود.
- فایل دوم فایل اسکریپتی است که دستورات ما بر اساس قوانین Jquery داخل آن نوشته شده است. (البته می‌توان این دستورات را در داخل کدهای صفحه نیز قرار داد و یک فایل جداگانه نداشته باشد)

 


مزایای استفاده از جی کوئری در سیستم مدیریت محتوای نرم افزار هروف:

جی کوئری همچنین این اختیار را به برنامه نویسان می‌دهد که پلاگین هایی برای کتابخانه جاوا اسکریپت ایجاد کنند.

   افزودن انیمیشن (Fade) به یک صفحه:
کسب بازخورد(feedback) از کاربران و یا به آنها، امری بسیار مهم است و جی کوئری این ویژگی را به سادگی با استفاده از امکاناتی همچون Fade و غیره به شما می دهد.

   امکان تغییر ظاهر یک صفحه:
 CSS ابزار قدرتمندی در تغییر ظاهری صفحات وب سایت محسوب می شود اما قادر به انجام این کار در مرورگرهای مختلف که استانداردهای متفاوتی         دارند، نیست. اما جی کوئری به راحتی می تواند هر نوع مرورگری را پشتیبانی کند و حتی قادر است که مختصات ویژه صفحات وب را، حتی بعد از دستکاری و تغییر ساختاری و ظاهر، دوباره تغییر دهد.

      کسب اطلاعات از یک سرور بدون نیاز به Refresh کردن آن صفحه (که اصطلاحاً به آن AJAX می‌گویند):
جی کوئری اینکار را بدون نیاز به دانستن مختصات ویژه هر سرور و صرفا با مراجعه مستقیم به نتایج آن صفحه (محتویات سرور) انجام میدهد.
کافیست مقداری در سایت های هر کدام از فرمورک ها نگاهی به کد نویسی و syntex هر فریمورک بیندازید. اینجاست که در همین مرحله ابتدایی شما jquery رو انتخاب میکنید. فقط به خاطر اینکه به راحتی با کمترین دانش برنامه نویسی میتوانید نحوه کد نویسی jquery رو درک کنید.

به همین دلیل jquery خیلی محبوب شد و شاهد رشد و توسعه عالی و سریع اون در ۱ سال گذشته شدیم. به نحوی که خیلی از برنامه ها و اسکریپت های تحت وب که برای خود اسم و نامی دارند. همانند سایت های بزرگی چون یاهو و گوگل در قسمت هایی از کارهاشون از این فریمورک استفاده کرده اند.

یکی دیگر از مزایای این فریمورک وجود پلاگین های متعددی ایست که بسیار کار امد هستند . و روزانه در حال افزایش هست. به طوری که شاید نیازی به کد نوشتن پیدا نکنیم و همین پلاگین ها کار مورد نظر ما را به خوبی انجام بدن.


یکی از کاربرد های مهم jquery داشتن دستورات بسیار راحت در زمینه بکار گیری تکنولوژِی ای جکس(Ajax) می باشد. به طوری که به سادگی با jquery خواهید دید چقدر راحت می توانید یک طراحی وب سایت را با کمک jquery به صورت فول ای جکس انجام دهید.

همینطور که در بالا توضیح داده شد. jquery یک کتابخانه از توابع آماده شده برای جاوا اسکریپت می باشد. در این زمینه فریمورک های دیگری هم وجود دارند. همانند Prototype و MooTools و فریمورک معروف یاهو با نام YUI .که هر کدوم از این فریمورک ها دارای معایب و مزایای مختص خود هستند.